Vannak ugye a nemrég megszigorított "reptéri csomagra vonatkozó szabályok", így már csak ezért sem tanácsolnám, hogy jelentős mennyiségű otthoni kolbászt, pálinkát, és szalonnát csomagoltass a rokonsággal. A konzerveknek sem volna sok értelme - felejtsd el -, csak a hasznos helyet, és súlyt foglalná el a sokkalta szükségesebb holmik elől. (Max. 10kg a kézitáska, és 20kg a feladott poggyász.)
Egy a lényeg: van ideát mit enni, és nem igaz - azaz helyesbítek -, csak részben igaz az az állítás, hogy drága Londonban az élet.
- Igaz akkor, ha csak napokra érkezel, és a "gyors szállás" és "gyors kaja" vagy étterem jöhet szóba, esetleg egy kocsmába való látogatással egybekötve. Így drága. Nagyon.
- Olcsó akkor, ha hajlandó vagy használni a lábaidat, és a két kezedet. Nevezetesen ha elmész a "szupermárketbe" vagy a közeli pakisztáni vagy sri lanka-i üzletébe (este 10ig is nyitva vannak), és a szállásodon készítesz belőle étket magadnak.
Egy ideig - mint mindenki - számolgatni fogod Te is, hogy mennyi is az magyar pénzbe'. De hidd el nekem, mihelyt meglesz az első fizetésed, ahhoz igazítod majd a bevásárlást. (Kettőnkre egy szép nagy szatyor élelmiszer amiből két napig is kihúzzuk, 10 font alatt van.)
Sok-sok alapvető élelem olcsóbb! mint otthon: tej, kenyér, felvágottak, tojás, étolaj, margarin, sajt. Minden csak attól függ hol veszed, és milyen minőséget vagy hajlandó fogyasztani. A minőség alatt viszont egészen mást értenek. Mi rendszeres vásárlói lettünk a legközelebbi Lidl-nek. (Odahaza nem szívesen léptem át a küszöbét sem, amikor mégis rákényszerültem, a zöldségespult alján már szabad szemmel láthatóak voltak a biológiai lebomlás különféle fázisai.) Gondolom az anyacég közelsége miatt (német vagy osztrák?) néhány magyar termék megtalálható. A Paprika nevű fűszerszóró Kalocsa büszkeségének illatát és ízét hordozza, van igazán jó minőségű kolbász is, és Szerencsről is láttam már itt terméket.
A logó tahát ne tévesszen meg, csak a név ugyanaz. Így van ez a Tesco esetében is. A kínálat a hazai közép-felső szintről mászik egyre felfelé, ahogy egyre nevesebb a cég amelyben jársz. Az elitet célzók közé tartozik inkább a Sainsbury's, és a Marks and Spencer - a teljesség igénye nélkül. Példaként: csak olyan alma lehet a pulton ami darabonként címkézett, nincs megnyomódva, nincs semmi külsérelmi nyom, mert ha mégis lenne, akkor jön egy alkalmazott (ez neki a munkája), és viszi a megsemmisítőbe. (A pazarló minőségbiztosítás gyöngyszeme, da hát mindent a vásárlóért.) Mi - és gondolom egy jó ideig Te is -, nem ezt a vásárlói réteget erősítjük. Ha megfelel a háromféle méretű paradicsom, friss zöldáru, négyféle burgonya, csomagolt saláták, csomagolt húsáruk, akkor üdvözöllek a Lidl vagy a Tesco vásárlói között. 40 dkg-os vákuumcsomagolt kiszerelésben olyan felvágottak, amelyek hazai viszonyok között 1000 forintra rúgnának (vagy több) itt 1.39 fontba kerülnek. Húsokból nem láttam olyat, amelyen nyoma volt zsírnak, a csontos kiszerelés itt ismeretlen. Ha az kell, külön kell kérned a húsboltban. Ennyiféle zöldséget és fűszerféleséget mint amennyit itt a különféle nációk felvonultatnak, még életemben nem láttam. Ismeretlen alakú, színű, és illatú - néha szagú - mindenfélék. (Itt sikerült megértenem, hogy a Jamie Oliver - tudod azaz angol szakácsgyerek - miért is mondja oly könnyedén, hogy ugorjunk le egy kevés "friss ezmegazért" a sarki fűszereshez.)
Ezek után nehezen megy elmesélni, hogy tulajdonképp Mi vagyunk odahaza Közép-Kelet-Európa zöldséges kertje, ha Hollandia a virágos...